Ceny, cenníky elektriny 2023


Pravidelne sledujeme ceny od dodávateľov elektriny a aktualizujeme cenové porovnania, v ktorých si môžete porovnať ceny od jednotlivých dodávateľov elektrickej energie.

Graf cena elektriny na pražskej burze PXE

Cena silovej elektriny na pražskej energetickej burze PXE počas roka 2022 vykazuje nestabilitu po výraznom cenovom náraste. Aktuálne (september 2022) sa cena base load pohybuje na úrovni okolo 500 EUR/MWh.

[mobile-buttons]

Analytici zdôvodňujú cenový nárast najmä cenami emisných povoleniek, cenou plynu, vojnou na Ukrajine a emocionálnymi nákupmi obchodníkov s energiami z dôvodu blížiacej sa zimy. Vzhľadom na vzniknutú situáciu a najmä z dôvodu, že do cenotvorby už začínajú zasahovať politici, sa domnievame, že koncová cena elektriny na rok 2023 bude stabilná, bez mimoriadnch výkyvov smerom nahor. Pre koncových odberateľov z radov domácností to znamená, že vďaka memorandu medzi vládou a slovenskými elektrárňami by v rokoch 2023-2024 mali mať domácnosti garantované ceny elektriny (viac informácií  k téme Memorandum Vlády SR a Slovenských elektrární).

Dôležité zmeny ceny elektriny na energetických burzách dodávatelia prenášajú do svojich cenníkov pre domácnosti a firmy. Sledujeme všetky takéto zmeny a prenášame ich do našich porovnávacích kalkulačiek. Pripravili sme video návody, ako používať porovnania cien elektriny na našej stránke.Možno Vás bude zaujímať
Priemerná spotreba elektriny
Tarify elektriny pre domácnosti
Cena elektriny pre domácnosť
Odkazy na informácie o elektrickej energii