Ceny, cenníky elektriny 2022


Pravidelne sledujeme ceny od dodávateľov elektriny a aktualizujeme cenové porovnania, v ktorých si môžete porovnať ceny od jednotlivých dodávateľov elektrickej energie.

Graf cena elektriny na pražskej burze PXE

Cena silovej elektriny na pražskej energetickej burze PXE počas roka 2021 vykázala radikálny nárast. CORONA síce tlmila ceny elektriny, bol to však iba dočasný stav. Príklad z pražskej energetickej burzy PXE, kde cena silovej elektriny base load CAL-22 dňa 30.10.2020 bola 45,00 EUR/MWh; dňa 30.10.2021 bola až 91,06 EUR/MWh, čo je nárast o viac než 100%.

[mobile-buttons]

Analytici zdôvodňujú takýto radikálny cenový nárast najmä cenami emisných povoleniek. Domnievame sa, že minimálne do konca roka 2021 má cena elektriny na energetických burzách rastový potenciál, resp. že neočakávame významný pokles cien elektriny na energetických burzách. V roku 2022 predpokladáme vývoj cien silovej elektriny na energetických burzách na úrovniach podobných koncu roka 2021.

Dôležité zmeny ceny elektriny na energetických burzách dodávatelia prenášajú do svojich cenníkov pre domácnosti a firmy. Sledujeme všetky takéto zmeny a prenášame ich do našich porovnávacích kalkulačiek. Pripravili sme video návody, ako používať porovnania cien elektriny na našej stránke.Možno Vás bude zaujímať
Tarify elektriny pre domácnosti
Cena elektriny pre domácnosť
Odkazy na informácie o elektrickej energii