Ceny, cenníky elektriny 2022


Pravidelne sledujeme ceny od dodávateľov elektriny a aktualizujeme cenové porovnania, v ktorých si môžete porovnať ceny od jednotlivých dodávateľov elektrickej energie.

Graf cena elektriny na pražskej burze PXE

Cena silovej elektriny na pražskej energetickej burze PXE počas roka 2022 vykazuje stabilitu po výraznom cenovom náraste v roku 2021. Príklad z pražskej energetickej burzy PXE, kde cena silovej elektriny base load CAL-22 dňa 30.10.2020 bola 45 EUR/MWh; dňa 06.02.2022 bola cena CAL-23 až 145 EUR/MWh.

[mobile-buttons]

Analytici zdôvodňujú takýto radikálny cenový nárast najmä cenami emisných povoleniek. Domnievame sa, že v roku 2022 sa bude cena elektriny na energetických burzách pohybovať do strany s niekedy radikálnymi výkyvmi do rastu, alebo poklesu. Sme toho názoru, že v roku 2022 je veľmi veľa dôvodov na to, aby vždy po poklese nadol cena elektriny opäť vystúpila na vyššie cenové úrovne - v roku 2022 predpokladáme vývoj cien silovej elektriny na energetických burzách na úrovniach podobných začiatku roka 2022.

Dôležité zmeny ceny elektriny na energetických burzách dodávatelia prenášajú do svojich cenníkov pre domácnosti a firmy. Sledujeme všetky takéto zmeny a prenášame ich do našich porovnávacích kalkulačiek. Pripravili sme video návody, ako používať porovnania cien elektriny na našej stránke.Možno Vás bude zaujímať
Tarify elektriny pre domácnosti
Cena elektriny pre domácnosť
Odkazy na informácie o elektrickej energii